Największe wydarzenia winiarskie na Słowacji w 2024 roku

Marzec

23 marca 2024 – Dobre wino z widokiem – to wydarzenie organizowane przez rodzinną winiarnię KARPATSKÁ PERLA w miejscowości Šenkvice w Małokarpackim regionie

Oprócz świetnych win, wydarzenie to charakteryzuje się także doskonałą gastronomią. Nie zabraknie także zajęć sportowych, odbędą się tradycyjne zawody biegowe na wieżę widokową. 

Więcej informacji: http://www.karpatskaperla.sk 

Maj

1 maja 2024 – Dzień Otwarty Winiarni Chateau Topoľčianky w miejscowości Topoľčianky w Nitrzańskim regionie winiarskim. 

Po raz czternasty dostępnych będzie ponad 60 próbek degustacyjnych największego producenta win w Słowacji. Bezpłatne zwiedzanie piwnic i archiwów, namiot imprezowy na zewnątrz. Serwowane będą słowackie specjały i odbędzie się degustacja serów. Wydarzenie odbywa się także w przypadku złej pogody, w takim przypadku w sprzedaży będzie ograniczona liczba paszportów winnych.

Więcej informacji: https://www.vinotop.sk/ 

24 – 25 maja 2024 – Otwarte piwnice na św. Urbana – 17 rocznik – pierwsza z trzech dużych imprez organizowanych przez stowarzyszenie Małokarpacki szlak winny. 

Odbywająca się w maju impreza jest młodszą siostrą listopadowych otwartych piwnic. Zwiedzający chwalą więcej przestrzeni w piwnicach, dzięki mniejszej liczbie uczestników imprezy. Wydarzenie tradycyjnie połączone jest z regionalną gastronomią i programem towarzyszącym.

Więcej informacji: https://mvc.sk/podujatia 

Lipiec

20 lipca 2024 – Dzień otwartych piwnic w Strekovie – 5 rocznik – impreza tradycyjnie odbywa się w pięknym otoczeniu winnic w miejscowości Strekov w Południowosłowackim regionie

30 winiarzy ze Strekova czeka na Państwa, impreza obejmuje gastro podwórko z regionalnymi specjałami i programem muzycznym. 

Więcej informacji: https://www.strekov.sk/udalosti/otvorene-pivnice/ 

Sierpień

3 sierpnia 2024 – Festiwal win w Wielkiej Tŕni – 12. edycja – impreza odbywa się na terenie piwnic tufowych w Wielkiej Tŕni w słowackim Tokaju.

Wyznacza się rodzinną, winiarską atmosferą Tokaju na Słowacji. Program towarzyszący wydarzeniu: występy zespołów folklorystycznych, koncerty zespołów folklorystycznych, konkurs gotowania gulaszu w kotle.

Więcej informacji: Facebook fanpage 

Wrzesień

7 września 2024 – Dzień w winnicach – jedno z najpiękniejszych wydarzeń organizowanych przez stowarzyszenie Małokarpacki szlak winny. 

W końcu co może być piękniejszego niż połączenie winnic, dojrzewających winogron, burczaku, wina, wspaniałych domowych specjałów i uśmiechniętych ludzi. Impreza odbywa się na świeżym powietrzu.

Więcej informacji: https://mvc.sk/podujatia 

14 września 2024 – Dzień Otwarty Winiarni Tokaj – 19 edycja corocznego zwiedzania winiarni Tokaj połączonego z degustacją odbędzie się w miejscowościach Veľká Tŕna, Mala Tŕna, Veľká Bara i Viničky. 

Pomiędzy poszczególnymi wioskami będzie kursować autobus. U każdego producenta przygotowany zostanie program kulturalny z ofertą tokajskich specjałów. Uwaga, ilość biletów ograniczona do 900 sztuk.

Więcej informacji: https://www.tokajregnum.sk/ 

Październik

26 października 2024 – Dzień Piwnic Winnych w Trnawie – 21 edycja – tylko raz w roku masz niepowtarzalną okazję odkryć ukryte winne „miasto pod miastem” pod powierzchnią Trnawy. 

Po raz kolejny historyczne średniowieczne piwnice zapełnią się ponad tysiącem miłośników wina. Co ciekawe, są to piwnice, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Razem możecie degustować wina 50 winiarzy, którzy czekają na Was w 30 piwnicach miasta Trnava.

Listopad

9 listopada 2024 – Smaki Małych Karpat – 7 rocznik – festiwal otwartych winiarni, gastronomii i kultury Małokarpackiego regionu

Festiwal łączący najmocniejsze elementy Małych Karpat: wino, gastronomię i kulturę, które się uzupełniają. Prawie 40 winiarni, 10 restauracji i wielu regionalnych artystów. 

Więcej informacji: https://www.chutemalychkarpat.sk/ 

15 – 16 listopada 2024 – Dzień otwartych piwnic – 24 edycja – szczyt sezonu na Małokarpackim Szlaku Winnym. 

Wielu zapalonych miłośników wina wysiada z samochodów i autobusów, rozpoczyna się okupacja piwnic. Impreza ma charakter dwudniowy (piątek-sobota w godzinach 12:00 – 22:00), dlatego warto wcześniej zarezerwować nocleg i w oba dni skosztować wspaniałych małokarpackich win. Następnego dnia na pewno nie będziecie się nudzić, bo 160 winiarzy otwiera dla Was 130 piwnic od Bratysławy po Trnawę.

Więcej informacji: https://mvc.sk/podujatia 

Żródło: https://vinoteka-vinaren.sk/

Dodaj komentarz